Ženy a rodeový sport

Informací o historii žen a dívek, které pracovaly na rančích divokého západu není mnoho. Nějaké se nacházejí v National Cowgirl Museum and Hall of Fame, kde se uvádí jejich asistence při shánění dobytka. Skutečnost však byla často drsná, zvláště když muži odešli do války a ženy musely chod rančů zabezpečit zcela samy. Někteří dodnes pochybují o manželkách a dcerách na menších rančích, které z nouze jezdily koně a plnily nejrůznější povinnosti kolem stád dobytka. Díky jedné z nejrannějších fotografek Evelyn Cameronové máme k dispozici dokumenty o životě cowgirls během pozdních let 19.století a začátkem 20tého.

Během každodenní práce dávalo ženám možnost jezdit koně v dámském sedle, kdy měly levou nohu přes okraj nebo se přepravovaly ve vozech tažných koňmi. V průběhu občanské války Charles Goodnight upravil tradiční anglická sedla na nový westernový styl a ženám tehdejší doby se otevřel nový prostor pro jezdění koní.

Mnoho nových cowgirls se objevilo s příchodem Wild West Show roku 1882, kde ukazovaly své umění jízdy na koni, trikového ježdění nebo lasování. V roce 1885 přijali první ženu do svého programu - Annie Oakley, která měla velký úspěch se svými střeleckými schopnostmi. W. Cody pak rychle přijal dalších 12 slečen, které v show vystupovaly jako kaskadérské jezdkyně.

Kolem roku 1900 se dámské jízdy staly velice populární a vyhledávanou show. Vývoj situace dovoloval možnost soutěžení v arénách s muži, návrháři vytvářeli atraktivní oděvy pro jízdu ve westernových sedlech a cowgirls se také staly náměty pro tehdejší kinematografii. Vývoj zábavního průmyslu vytvořil nový typ cowgirl – rodeo cowgirl. V ranných dobách Wild West Shows a rodeí jezdily ženy všechny disciplíny - někdy proti ženám, jindy proti mužům.

Cowgirls jako Fannie Sperry Steelová byly vynikajícími jezdkyněmi divokých koní a riskovaly vážná zranění stejně jako tvrdí cowboys. Už tehdejší doba jim dávala možnost účastnit se takových velkých akcí jako Calgary Stampede nebo Cheyenne Frontier Days, který se prvně konal v roce 1897 a který se brzo stal nejprestižnější soutěží své doby. Ženy tu soutěžily v Bronc riding nebo v trikovém ježdění a davy je milovaly. Do roku 1920 měla rodeová jezdkyně mnoho možností a často soutěžila proti muži, obě pohlaví měly stejné možnosti získat peníze za výhry. O ženách v rodeu se psalo v novinách a časopisech. Některá města pořádající rodea dávaly ženám nepředpojatý rozsah a možnosti, ale ve výsledcích je obvykle opomíjely, jakoby se ani soutěže pro ženy nevypisovaly. Hodně novinářů se vyjádřilo ve smyslu:“Je lepší, aby se ženy nevzdalovaly od plotny a kuchyně“. Pionýrky rodea se snažily držet krok s muži. Některé trikově lasovaly, jiné trikově jezdily. Jiné se zúčastňovaly v disciplínách dotovaných sponzory, ale obvykle nebyly nic jiného než hezká, pokroucená pozlátka a divadélko. Několik šťastných jich mohlo konkurovat mužům. Ale i tato hrstka se nebyla možná vysoce umístit ani udržet průběžná pořadí. Rodea pro ženy se změnila po roce 1925, kdy východní promotéři začali pořádat akce v halách jako např. Madison Square Garden. Ženy byly vyloučeny z typicky mužských disciplín a jejich šance na další účast se snížila na minimum. V letech 1930 – 1941 bylo zhruba 50 jezdkyň, které pravidelně objížděly rodea. Se začínající II.světovou válkou dramaticky poklesl počet rodeí a stejně tak počet ženských účastnic. Na konci roku 1942 se vypisovala rodea pro hrstky zbylých v nejrůznějších částech země. Když byli muži odveleni do války, rodeo bylo víceméně přenecháno ženám. V červnu 1942 se konalo úspěšné dívčí rodeo v Bomhan, Texas. Štafetu převzala Vaughn Krieg, která se v roce 1934 stala v Madison Square Garden Champion Bronc Rider. Vytvořila svou vlastní skupinu rodeových jezdkyň a objížděla zemi s ženským rodeem. Díky finančnímu úspěchu přispěla k přežití rodea po II.světové válce. Začátkem roku 1947 Rodeo Cowboys Association odsouhlasila více než 1.000 rodeí, muži soutěžili o více než $ 155.000 a nechtěli, aby se jich zúčastňovaly ženy. Brali je jako pózu krásy, k okouzlení atmosféry nebo je vyhlašovaly královnami rodea. Jen ve výjimečných případech mohly zajet Bronc Riding, ale jen jako exhibici.

V roce 1948 se v hotelu San Angelo v Texasu sešlo 38 žen, které daly vzniknout první asociaci určené jen ženám – Girls Rodeo Association. Jejich základním záměrem bylo poskytnout ženám legitimní a spravedlivé možnosti a příležitosti soutěžit na dívčích rodeích. Další snahou bylo spojení s RCA, které by hostilo dívčí soutěžní disciplíny a měla zájem prohloubit spolupráci s touto organizací. Ženy si navrhly a ustanovily pravidla, regule a systém hodnocení bodů světového šampiona. V roce 1981 RCA změnila jejich název na Professional Women´s Rodeo Association. Dnes má přes 2.000 tisíce členů, více než 800 vypsaných soutěží ročně a ve spolupráci s Professional Rodeo Cowboys Association jezdí o výhry za $ 3,9 miliónů. Další sekcí patřící pod WPRA je stále populárnější Wrangler Divisonal Tour. Vypsané barrelové soutěže se konají po celých Spojených státech. Z dvanácti kol se do semifinále dostanou vždy první 4 nejvýdělečnější jezdci, kteří se utkají ve finálových jízdách ve Fort Worth v Texasu.

Od roku 1948 se tedy WPRA snažila jít svou cestou proto, aby snížila obrovskou bariéru mezi muži a ženami ve sportovním rodeu, kde se jeho úroveň neustále zvyšovala a ženy již nemohly stačit fyzickým silám mužů nebo se jim jen vyrovnat. Jejich cílem bylo především získat rovnost v rodeové aréně a současně zvýšit svůj respekt. Když se na posledním National Finals Rodeu 20.století zabouchly poslední výpustě, největší část tohoto poslání byla splněna.

Barrelovým jezdkyním se při NFR v roce 1999 podařilo vydělat stejné peníze jako v mužských disciplínách. Samotná tato skutečnost je fascinující. Pouze jedna jediná žena dokázala po 10. finálové jízdě vydělat v jedné disciplíně více peněz než ostatní soutěžící ve finále.

Byla jím barrelová jezdkyně Sherry Cervi, která s celkovou roční výhrou $ 245.369 získala druhé místo mezi nejvýdělečnějšími jezdci tohoto roku. Prvním byl Fred Whitfield, který byl vyhlášen All Around a Calf Roping Champion (měl o $ 27.000 více). V dnešních dobách ženy a muži mohou rovně soutěžit snad pouze v Team Roping, ale jsou zde rodea pořádané pro ženy, kde jsou vypisované disciplíny ryze mužského charakteru jako Bronc Riding nebo Bull Riding. V otevřených rodeích jezdí cowgirls především rychlostní disciplíny Barrel Race, kde předvádějí výkony vrcholových atletů.

Chlapci a děvčata mohou změřit své síly na rodeích vypisovaných vysokými školami známými jako O-Mok-See, kde jsou zase muži viděny v dívčích disciplínách Barrel Race a Pole Bending. Kromě rodea mohou ženy a muži soutěžit skoro ve všech Equi disciplínách včetně olympijských her a westernových disciplínách jako cutting, reining nebo endurance riding. Dnešní cowgirls tak lítají z výpustí, lámají rekordy, zapisují se do historií a Síní slávy a prošlapávají cestičku dalším budoucím cowgirls….

Tento web používá k poskytování služeb soubory cookie. podrobné nastavení