Pendleton Round-Up

Pendleton Round-Up je velké rodeo probíhající každý rok ve městě Pendleton v Oregonu. Na travnatém stadionu Pendleton Round-Up se koná již od roku 1910, a to obvykle až druhý týden v září, aby mohli ještě před začátkem rodea zemědělci dokončit sklizně a chovatelé dobytka provést poslední letní kontroly stád.
Původně vznikl Round-Up jako nezisková organizace v roce 1910 pod názvem „Northwestern Frontier Exhibition Association" a rodeo bylo primárně záležitostí lokálních rančerů. V začátcích byl Pendleton Round Up otevřený pro muže i ženy a významné ocenění si odnesla v roce 1914 napříkald Bertha Blanchett, když se stala All Around šampionem – tento titul si až na výjimky odnáší vždy muži. Do historie rodeového sportu se však Pendleton zapsal i z jiné, smutnější, stránky. V roce 1929 se chtěla Bonnie McCarroll, několikanásobná šampinka v bronc ridingu, zúčastnit svého posledního závodu před odchodem na rodeový odpočinek. Black Cat, který jí byl na jízdu přidělen, ji však shodil tak nešťastně, že musela být okamžitě převezena do nemocnice, kde později podlehla pneumonii a těžkým poškozením míchy. V návaznosti na její tragickou smrt ucelila PRCA v roce 1936 seznam disciplín, v nichž není ženám povoleno startovat.
V roce 1951 na základě smlouvy začal stadion využívat místní fotbalový tým. Dnes se rodeo koná v podstatě na fotbalovém hřišti, a právě tím je jezdím z nejzajímavějších – jede se totiž na travnaté ploše s vypoušťáky, u kterých je nutný tzv. „slepý start". Jezdcům jsou telata vypuštěna na jejich pokyn, vypouštěna jsou však už v uličce za jejich zády, nejsou tedy schopni přesně odhadnout, kdy tele vyběhne.
Konání rodeí zastavila pouze druhá světová válka, postupem času se ale rozrostlo v obří záležitost a dnes již Pendleton Round Up není pouze rodeo, ale obří festival obsahující také „indiánské dostihy", indiánská Pow Wow, průvody městem, noční show a mnoho prodejních stánků. Každý rok přivede rodeo do města přes 50 000 diváků. V roce 2008 bylo zapsáno do oficiální Prorodeové síně slávy v Colorado Springs. Celkem pětkrát Pendleton Round-Up získal prestižní ocenění PRCZA pro největší outdoorové rodeo roku.
Dnes se mezi ty hlavní Round Up disciplíny řadí Bareback bronc riding, Saddle bronc riding, Bull Riding, Steer Roping, Steer Wrestling, Team Roping a Tie-down Roping. Jezdci, který navíc zvítězí ve více než jedné disciplíně a získá nejvíce peněžních výher, je udělen titul All Around Cowboy. Mezi další disciplíny patří také Barrel race, Indian relay racing, Wild cow milking a soutěže v indiánských tancích.
Letos se Pendleton Round Up konal ve dnech od 10. do 16. září. V Team ropingu zazářili Chad Masters a Tyler Worley, v Calf ropingu J.C.Malone a ve Steer ropingu jen velmi těsně zvítězil Chris Glover. Za ním skončil Trevor Brazile, kterému se při sobotní jízdě do cesty připletli poblíž sedící fotografové, Brazile se jednomu z nich musel vyhnout, a na druhém místě skončil o pouhých 0,7 sec. Velmi zajímavou je na Pendleton Round Up disciplína Barrel race. Jde o největší barelový pattern, jaký se na profesionálním rodeu jezdí. Navíc má pendletonská aréna travnatý povrch a barely stojí až v oválné ploše okolo, což nutí jezdkyně k dlouhým rovinkám mezi barely. Celkově je pattern téměř dvakrát tak velký, jako na ostatních rodeích. V této disciplíně zvítězila Cheyene Allen a All Around šampionem se nakonec naprosto nepřekvapivě stal Trevor Brazile, a to již pošesté na této aréně, čímž pokořil 95 let starý rekord pěti výher, který držel Yakima Canutt. 

Archiv blogu