Olympijské rodeo

Kdy jindy je lepší čas na publikaci tohoto článku, než právě teď, v průběhu zimních Olympijských her 2018!

Zimní Olympijské hry 1988, Calgary, Kanada

V roce 1988 se pořadatelem zimních olympijských her stalo kanadské město Calgary ležící v provincii Alberta, v té době již velmi dobře známé pro slavné Calgary Stampede. V rámci každých Olympijských her se v dané oblasti nachází olympijský festival umění, na kterém můžete spatřit vystoupení nejznámějších národních umělců, od pěveckých a tanečních vystoupení až po různé kulturní aktivity pocházející z tradic pořádající země. A tak se Calgary, jakožto země s mnohaletou rodeovou tradicí, nemohlo rozhodnout pro nic jiného a menšího, než uspořádat rodeové klání s úrovní hodnou Olympijských her.

Rozhodnutí pocházelo i z mnohaleté tradice Calgary Stampede a organizátoři chtěli dát mnohým lidem možnost vidět rodeo poprvé a na vlastní oči. Akce s názvem Challenge Cup nebyla pouhým exhibičním závodem jako podívaná pro diváky, ale především naprosto ojedinělým zážitkem pro všechny jezdce – i přesto, že nešlo o oficiální olympijský sport, všichni jezdci věděli, že jde o „něco víc" než jen o další z řady rodeí. Jak řekl bull rider Cory Check ještě před začátkem závodu: „Účastí na Olympiádě se stáváme součástí historie. Myslím na své budoucí (Olympijské) jízdy každý den. Bude to něco, o čem budu vyprávět svým vnoučatům, až budu starý."

I přesto, že mnozí vtipkovali, jak by, v období stále probíhající Studené války, rádi viděli proti sobě nastoupené týmy z USA a Ruska, závodu se účastnily pouze dva týmy – tým USA a tým Kanada. Vítězové kromě finančních odměn obdrželi také zlaté, stříbrné a bronzové medaile, což později okomentoval světový All Around Champion Beaver, který sám dvě zlaté medaile vybojoval: „Panovala zde opravdu velká rivalita mezi týmy z USA a Kanady. A když jsme pak přebírali naše zlaté medaile společně s ostatními (olympijskými) atlety, bylo to opravdu něco. Zlaté medaile jsou něco speciálního. Nejsou to jen další sedla, která skončí někde v koutě."

Týmy byly složené ze světových šampionů a podle průběžného žebříčku hodnocení. Soutěžilo se v disciplínách Bareback, Saddle Bronc, Bull Riding, Calf Roping, Steer Wrestling a Barrel Racing. Všechny lístky na tuto jedinečnou podívanou byly okamžitě vyprodané a televizní přenos pokryl zhruba 144 zemí. Závodilo se přímo v Olympijském areálu, jak později dodal Darryl Cholach: „V Calgary jsme byli přímo vedle hokejové arény a kluziště pro krasobruslení. Vyšli jste ze dveří a otírali jste se rameny o atlety světové třídy." Po třech soutěžních nocích pak bylo jasné, že vítězným týmem se stal tým USA.

Zimní Olympijské hry 2002, Salt Lake City, USA

Po obřím úspěchu olympijského rodea v Kanadě nemohly spojené státy zůstat pozadu, a tak když se v roce 2002 staly pořadatelem dalších zimních Olympijských her, o „kulturním programu" bylo již dávno rozhodnuto. I přesto, že se akce, která dostala název The Comman Performance Rodeo, tentokrát konala celých 20 mil od Olympijského areálu, pozornost diváků nepřilákala o nic míň.

Disciplín bylo o jednu více než v Calgary, přidal se totiž Team Roping, a tak se závodu účastnilo celkem 80 závodníků, z toho tři, kteří byli součástí o Calgarijského rodea – Darryl Cholach (Bareback), Guy Shapka (Saddle Bronc) a Mel Coleman (Team Roping, původně Saddle Bronc). Týmy byly opět složené z Národních šampionů. Vítěz byl určený bodovým systémem, v každém kole mohli první tři získat 50, 30 a 20 bodů, což si pochvaloval především zlatý medailista a calf roper Jerome Schneeberger: „Byl jsem rád, že se nejede na průměr, po tom, co jsem v prvním kole zamrzl a nechytil."

Jelikož se Olympijské hry v Salt Lake City odehrávaly pouze půl roku po 11. září, všechna bezpečnostní opatření byla velice přísná – kromě běžných kontrol a detekčních rámů zde byly také všudypřítomné helikoptéry, kontroly aut, FBI agenti i kvanta služebních psů. Dalším důvodem pro zvýšená opatření byl i protest zvířecích aktivistů PETA – zde je nutno podotknout, že nedošlo k jedinému zranění zvířete a nebylo vůbec potřeba jakékoliv veterinární péče.

Navzdory tomu, že v oficiálních Olympijských hrách byli američané na jasné cestě k získání více medailí než kdy předtím, na rodeovém „hřišti" zářili kanaďané. Kromě disciplín, u kterých se na základě výsledků z Calgary Stampede daly jejich výhry očekávat (Saddle Bronc, Barrel Race), zvítězili například také v disciplíně Team Roping, kde kanadské duo Murray Linthicum a Rocky Dallyn o sekundu zvítězili nad americkými favority – Speed William a Rich Skelton (pětinásobní světoví šampioni) se nakonec museli o druhé místo ještě podělit s dalším americkým týmem. O velkou senzaci jde především proto, že Team Roping v Kanadě nebyl oblíbený a do oficiálního šampionátu byl přidán teprve v roce 2000. Amerika však po závěrečném kole v disciplíně Calf Roping tuto smůlu zvrátila, když si zlatou medaili vybojoval Jerome Schneeberger z Oklahomy. Co je zajímavé, o druhém a třetím místě v této disciplíně rozhodoval tzv. „tie-breaker", tedy pravidlo (v každém sportu a konkrétním závodě jinak nastavené) které rozhoduje v případě shody časů/bodů. A protože se rodeo odehrávalo v Utahu, miláčky publika se stali především zdejší jezdci – například Bareback rider Lan Lajunesse, který zajel všechna tři kola s bodovým ohodnocením 90+ (mnoho TOP jezdců projdou celou svou kariérou bez jediného 90 bodového ohodnocení). Sám o olympijském rodeu také řekl: „Moje zlaté přezky pro mě znamenají vše, ale budu mít ještě další příležitosti nějakou získat." Pro medaile si došli všichni před publikem složeným z 90 000 lidí a jak řekl Bull Rider Tuff Hedeman: „Když závodíte v rodeu, jedete vždy individuálně (za sebe). Byla to čest reprezentovat svoji zemi tímto způsobem."

Na závěr už se hodí snad jen citovat steer wrestlera Rope Myerse: „Jako kovboj nesníte o Olympijském zlatu. Vyrůstáte se sny o tom být Národním šampionem nebo vyhrát průměrný žebříček hodnocení na NFR. Ale jakmile to zlato vyhrajete, je to celkem super."

 

 

Na obrázku: 
Barrel Race - Martha Josey, Calgary
Team Roping - Reese Kerr (Heading) a Michael Jones (Heeling), Salt Lake City

Zdroje:
Western Horseman, květen 2002
American Cowboy, květen - červen 2002
American Cowboy, červenec - srpen 2001
The Oklahoman, květen 1988 

 

Archiv blogu